Зарко Клинков: Зелените площи да се развиват стратегически – като цялостна система с поддръжка и качествена растителност
Ще работя за това София да бъде град за хората, град, който да вдъхновява, място, в което човекът и природата ще са приоритет. Като жител на града всекидневно се сблъсквам с неговите проблеми. Като архитект си представям решенията им. Имам критично око за градската среда и желанието ми е тя да бъде максимално добра.
Какво искам да променя
Работа и инвестиции в техническата инфраструктура на района – изграждане на тротоари, улично осветление, улици, ВиК. От основно значение е изграждането на канализация в кварталите над околовръстното и ремонт на тротоарите (вкл. улично осветление).
Изграждане на ясли, детски градини и училища за решаване на проблема с липсата на места в тях.
Изграждане и поддръжка на зелените площи в целия район, както и възстановен достъп до планината Витоша, един от потенциалите на града ни. Основен приоритет на администрацията ще бъдат междублоковите пространств, в кварталите с панелно строителство да се запазят като зелени.
– Г-н Клинков, кое е мястото във вашия район, на което бихте поканили приятели, близки или пък избирателите си за среща?
– Площад “Знаме на мира” в “Бъкстон”/“Павлово”.
– Проучихте ли като кандидат за кмет бюджетите на районите – адекватни ли са според вас? За увеличаване на кое перо бихте се борили?
– Бюджетите не са адекватни. Отпуснатите пари дори не стигат за елементарна поддръжка на района. Финанси за инвестиционна политика на практика липсват и районната администрация не може да формира политика за развитие на района. Бих се борил районът да има по-голям собствен бюджет за облагородяване на зелените площи и изграждане на инфраструктурата.
– Има ли въпрос, по който смятате, че хората от кварталите трябва да си кажат думата на районен референдум?
– Да. Гражданите трябва да са въвлечени активно в развитието на кварталите. Една добра идея трябва да бъде съгласувана и представена на местната общност, за да отразява истинското състояние на района.
Ще търся мнението на гражданите какви са основните проблеми, които те смятат за важни, за да може политиката ни да се формира на обективна база. По този начин основните и важни за хората проблеми ще се решават бързо и качествено.
– Повече нови сгради или повече празни зелени площи?
– Трябва да има баланс. Новото строителство трябва да бъде допускано целенасочено, а не хаотично Също така трябва да е съобразено и с околното пространство, с това, което вече съществува там. Зелените площи трябва да се развиват стратегически, не просто като зелени точки, а като цялостна система с подходяща поддръжка, площадки, алеи и качествена растителност.
– Най-амбициозното решение, чиято реализация може да гарантирате за 4-годишен мандат?
– Изграждането на достатъчен брой детски градини и училища, за да може един от най-бързо разрастващите се райони по брой на население да осигури място на децата в тези учреждения.
Също така ще се захвана с нелеката задача за изграждане на техническата инфраструктура в района – ВиК, улици, тротоари, осветление.