Георги Атанасов: Бюджетът за инфраструктурни проекти на Банкя трябва да се увеличи
Георги Атанасов е доктор на биологичните науки. Има над 20 години опит като изследовател и ръководител в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.
Собственик и управител на първата българска компания за високи технологии в аквакултурите. Участник в проект за създаване на Център за върхови научни постижения в областта на биоразнообразието и екосистемните изследвания. Има два патента.
Разкриване на нови училища и филиали на универститети е сред личните му каузи за Банкя. Както и разрешаването на 22-годишния проблем със стадиона на град Банкя, възстановяването на други спортни съоръжения.
Безопасна градска среда с тротоарна и пешеходна инфраструктура, подобряване на чистота и развитие на екосистемата, ефективна и дигитализирана районна администрация са също негови приоритети.
– Г-н Атанасов, кое е мястото във вашия район, на което бихте поканили приятели, близки или пък избирателите си за среща?
– Банкя е прекрасно зелено градче, разположено много близо до София. Има прекрасни места из центъра, където може да поговорите с приятели, докато децата тичат из зелените поляни. Такова място е например амфитеатърът на парк “Ротондата” до Часовниковата кула. Има хубави малки заведения, където човек може да седне с приятели в прохладните вечери и да обмени мисли.
– Стигат ли бюджетите, отпускани на районите? За увеличаване на кое перо бихте се борили?
– Бюджетите на районите никога не са достатъчни. Трудно се поддържа цял град с всички градинки, детски площадки, улично осветление, тротоари и улици. Бих искал да се увеличи бюджетът за инфраструктурни проекти, за да можем да направим Банкя по-организирано и красиво местенце. Още повече че в града живеят много повече хора от официално регистрираните, на база на които се оформя бюджетът.
– По кой въпрос хората от кварталите трябва да си кажат думата на районен референдум?
– Смятам, че градът трябва да се управлява от хората. Да се чува тяхната дума. Кметът е само проводник на общественото мнение. Затова смятаме да направим граждански комитети, където всеки буден гражданин може да участва с мнение.
– Повече нови сгради или повече празни зелени площи?
– Това винаги е трудно решение – за постигане на равновесие на градската среда. Ние в Банкя още нямаме проблем с презастрояването, но вече се появяват наченки. Като един зелен град е добре да бъде запазено съотношението.
– Най-амбициозното решение, чиято реализация може да гарантирате за 4-годишен мандат?
– Имаме много сериозен и амбициозен план за развитие на града, плод на няколкогодишна работа. Имаме пустеещи сгради навсякъде с неустановен статут или с нежелание на собствениците за реализация или облагородяване. Имаме проблеми в инфраструктурата на Банкя, транспорта, спортните съоръжения. Всяко едно от тези решения изисква упорита работа, но ще поставим началото на решаването на всички проблеми.