Емил Бранчевски: Европейска столица с цели квартали, в които няма детска градина, не е нормално. Ще построим първата в “Гевгелийски”
Емил Бранчевски е бил зам.-ръководител на Центъра по хернийна хирургия в болница “Клементиненхаус”, Хановер, Германия. Завършил е Медицинския университет в София.
Младият хирург е защитник на спазването на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места и забраната за достъп на непълнолетни до психоактивни вещества
Личната му кауза е популяризирането на здравословен начин на живот и спорт сред подрастващите и превенцията на агресията сред младежите.
Основател на екип “Здравеопазване” в гражданската организация “Спаси София”, изработила подробна стратегия за общинско здравеопазване.
Мечтае да живее в град, в който майките с колички не трябва да се борят всекидневно с разбитите тротоари, а възрастните хора – с непреодолими бордюри. Да има къде да паркираме и да караме колело, без да си пречим и да създаваме рискови ситуации на пътя.
Има желанието да направи най-голямата детска площадка в София – в “Западен парк”, изцяло от естествени материали
“За мен, като лекар и баща, основен приоритет е нашите деца да бъдат заобиколени от здравословна и безопасна градска среда. Ще работя за град, който се грижи за хората и служи за пример на останалите градове, както подобава на една европейска столица”, посочва д-р Бранчевски.
– Г-н Бранчевски, кое е мястото във вашия район, на което бихте поканили приятели, близки или пък избирателите си за среща?
– Градинката “Св. Троица”.
– Адекватни ли са бюджетите на районите? За увеличаване на кое перо бихте се борили?
– Не, недостатъчни са. Трябва да се отделят значително повече средства за поддържане на зелените площи, но също толкова важно е и
да се увеличи автономията на районите в разходването на тези средства,
защото различните райони имат различни проблеми и приоритети.
– Има ли въпрос, по който смятате, че хората от кварталите трябва да си кажат думата на районен референдум?
– Районните референдуми са чудесен инструмент за решаване на казуси, засягащи пряко жителите на района и по които няма единомислие. Пример за такъв казус е намерението на Столичната община да разшири зелената зона в район “Илинден”.
– Повече нови сгради или повече празни зелени площи?
– Смятам, че
максималната плътност на сгради в района е достигната
и е редно да се съсредоточим върху опазването и облагородяването на зелените площи.
– Най-амбициозното решение, чиято реализация може да гарантирате за 4-годишен мандат?
– Изграждане на детска градина в жк “Гевгелийски”, защото такава там сега няма. Недопустимо е в град, имащ претенциите на европейска столица, да има цели квартали без нито една детска градина.