Области на политики
ВЪЗМОЖНОСТИ
Транспортна свързаност
- Удължаване на бул. Рожен от кв. Илиянци до Околовръстния път на входа на гр. Нови Искър.
- Проектиране и изграждане удобен пътен възел на северната тангента при Требич, за да се избегнат задръстванията и да се осигури бърз достъп до София
- Проектиране и изграждане на съпътстващата инфраструктура при детелината на Северната тангента със село Кубратово.
- Цялостен ремонт на междуселищния път от квартал Бенковски, през Кубратово и Световрачене до Околовръстното шосе. Пътят беше силно амортизиран при строителството на северната тангента
Подобряване на общия облик на кварталите
- Фокусът на управлението ще бъде всички улици в района да са ремонтирани, зелени и с тротоари, които да са подходящи за хора с увреждания и майки с колички.
Подобряване на пътната и транспортна инфраструктура
Междуселската пътна мрежа на Район „Нови Искър“ е една от най-големите, въпреки това специално усилия ще бъде направено, да се направи ремонт и реконструкция на пътната мрежа, за да се подобри свързаността между селата, както и центъра на София. Конкретни предложения:
- Кътина – реконструкция на „Кътински път“ до улица „Летец“ между селата Доброславци и кв. Славовци с велоалея.
- Доброславци - реконструкция на улица „Летец от кв. Славовци до Доброславци“ с велоалея
- Житен – реконструкция на междуселски път „Житница“ от с. Мрамор до с. Житен с велоалея.
- Балша – реконструкция на междуселски път „Доброславско шосе“ от Доброславци до село Балша с велоалея.
- Войнеговци – реновиране на междуселски път от с. Войнеговци до околовръстното шосе както и централната улица на селото с велоалея.
- Локорско – реновиране на междуселски път от околовръстно шосе до селото с велоалея.
- Кубратово – реновиране на междуселски път от кв. Бенковски към с. Кубратово и Световрачене с велоалея.
- Негован – реконструкция на междуселски път Негован – Северна тангента и Чепинци с велоалея.
- Чепинци – Реконструкция на междуселски път от Чепинци към северната тангента с велоалея.
- Реновиране на силно амортизирания път от околовръстен път, през кв. Гниляне, кв. Изгрев към нови Искър с велоалея
Подобряване на социалната инфраструктура
- Развитие на социални услуги в подкрепа на хора нуждаещи се от подкрепа, чрез социално договаряне с независими доставчици
- Инвестиране в развитието на Център за обществена подкрепа на територията на Район „Нови Искър“
- Развитие на мобилни социални услуги в района
Насърчаване на иновативен бизнес с висока добавена стойност
- Основен фокус през управлението ще се постави върху подобряване на комуникацията с бизнеса и търсене на съвместни решения, така че да насърчи иновативния бизнес в района.
- Влизане в контакт с фирми, работещи в IT индустрията и предлагане на възможностите в района.
- Основен фокус ще бъде подобряването на инфраструктура, за да се улесни пътуването на работещи и служители от София към района и обратно.
Привличане на инвестиции
- Организиране на срещи с бизнеса за показване на преимуществата за инвестиране в района.
Развитие на индустриалните и логистични терени
- Изготвяне на списък с предложения за привличане на инвестиции - в определените за целта ПУП-ове, където да бъдат заложени петна за трафопостове, с цел подобряване електрическото захранване на района и подобряване работата на бизнеса.
- Изграждане на транспортна инфраструктура за подобряване на достъпа до новоизградените индустриални и логистични терени.
- По време на настоящия мандат ще се идентифицират терени за изграждане на индустриални паркове, така че в район „Нови Искър“ да се обособят устойчив бизнес, който да разкрие нови работни места.
Насърчаване на туризма като част от икономиката на града
- Ремонтиране на “Старата баня” в кв. Кумарица - належащ ремонт. Банята е общинска собственост, но е затворена със Заповед през 2004 г., поради проверка, която установява, че е негодна за обществено ползване.
- Районът е богат на паметници на културата. Пет от тях са с категория „национално значение“. Архитектурен и художествен паметник на културата са манастирът „Св. Димитър“ в с. Подгумер, църквата „Свети Николай“ в Негован, църквата „Св. Рождество Богородично“ в с. Житен, стенописите на църквата „Св. Петка“ в с. Балша.
- Манастирската църква „Св. Иван Рилски“ и „Св. Йоан Кръстител“ в кв. Курило са обявени, като народна старина
- Църквата „Св. Петка“ в с. Войнеговци е каменна, вкопана в земята. Тя е построена преди Освобождението, но днес стенописите ѝ се нуждаят от реставрация
- Траен е интересът на жителите към фолклора, който е и най-голямото културно богатство на града. Стремежът на всички жители на гр. Нови Искър е да съхранят и предадат на следващите поколения утвърдените народни и фолклорни традиции в града. За осъществяването на този стремеж помагат с дейността си и 4-те народни читалища в гр. Нови Искър със своите танцови състави, театрални колективи и самодейни фолклорни групи.
- Развитие на балнеотуризма в региона, който е богат на минерални води в землищата на Кумарица, Чепинци, Световрачене и др.
Открити пространства за култура
- Изграждане на открита сцена на площад „Св. Дух“ в Нови Искър след извършване на цялостен ремонт на площада.
Детски градини и ясли
- На територията на район “Нови Искър“ има 7 училища и 10 детски градини, 4 от които са в градската част.
- Състоянието на материално-техническата база на учебните заведения в града е сравнително добро. Необходимо е да бъдат отделени средства за подобряване благосъстоянието на училищните дворове в околните села.
- Проблемът с местата в детските градини в Район „Нови Искър“ не актуален и не в толкова голяма степен, както в централните части на София. Въпреки това тенденцията е към увеличаване на населението на района и е необходимо предвиждане на нови места в детските ясли и детските градини.
- Реновиране на детската градина във Войнеговци, която е със самостоятелен парк и обособяването ѝ като филиал на съществуващите от съседни села. Сформиране по една яслена група за деца от 1 до 3 години и група за деца от 3 до 7 годишна възраст. В момента децата от Войнеговци се извозват в други населени места дори и в центъра на София.