Румен Димитров: Ремонт на тротоарите, велотрасета, по-добро качество на живот за надежденци

28 септември 2023, четвъртък

Над 25 г. частен предприемач, Румен Димитров участва в изграждането на много спортни комплекси, бази и басейни. Ангажиран е с каузата за развитието на детския спорт и подпомагането на здравословния начин на живот. Организатор на ежегодни турнири по плуване за деца, член на управителния съвет на шахматен клуб ЦСКА и съучредител на клуб “Люлин”. Основен дарител за изграждането на неделно училище в църквата “Свети Мина” в жк “Модерно предградие”. Засадил е над 50 дървета.

– Г-н Димитров, кое е мястото във вашия район, на което бихте завели приятели, близки или пък бихте поканили избирателите си за среща?

– Северният парк е мястото, на което бих поканил на среща приятели, близки или избиратели си. Той винаги изненадва приятно хората, които не са го посещавали. Като цяло е малък и симпатичен, но има някои недостатъци, които смятаме да отстраним: болни дървета, счупени детски атракции, замърсеното езеро. Има и неизползван потенциал, който смятаме да развием – например да обособим кътове за детски празници и барбекю зона (като в парк “Рила” в Дупница), да обособим велоалея, която да опасва парка в кръгов маршрут и др.

Ще подобрим и възможностите за паркиране, защото в момента много от гостите на парка паркират до близките блокове, което е проблем.

– Адекватни ли са бюджетите на районите? За увеличаване на кое перо бихте се борили?

– Всеки иска бюджетът на неговия район да бъде по-голям, но реалностите ни ограничават. Въпросът е как приоритизираме разходите в рамките на наличните средства. Мнението ми е, че състоянието на тротоарите в “Надежда” е по-лошо от това на уличната мрежа и там има нужда от пренасочване на допълнителни ресурси.

При уличните ремонти смятам, че можем да постигнем по-добра ефективност с по-чести, но по-малки ремонти, като в крайна сметка общите разходи са по-ниски.

– Има ли въпрос, по който смятате, че хората от кварталите трябва да си кажат думата на районен референдум?

– Въпросът с обособяването на повече велоалеи в габаритите на съществуващи улици би могъл да бъде зададен на хората, защото тук имаме насърчаване на един транспорт за сметка на друг и за подобни решения е добре хората да заявят предпочитанията си. Трябва да отчетем обаче и факта, че изграждането на удобна велосипедна инфраструктура създава и допълнително желание у хората да я ползват, което в момента остава скрито в прогнозите. Затова имаме планове да изградим някои велотрасета, за да разкрием още потенциала на този вид транспорт, а за други бихме могли да се допитаме.

– Повече нови сгради или повече празни зелени площи?

– Ясно е, че всеки инвеститор иска да извлече максимума от терена, който използва за жилищно строителство, и се стреми да уплътни всеки квадратен метър. Проблемът е, че когато всеки го прави,

всички инвеститори губят от факта, че няма достатъчно публични блага като зелените площи,

които винаги са актив за една по-приятна градска среда за живот (и съответно повишават цените на имотите в близост). По мое мнение нормативите за озеленяване в ЗУТ са твърде ниски, освен това се изпълняват проформа – на зеленината не се оставя достатъчно площ, за да се развие, а понякога дори се премахва скоро след издаване на обектите. Това трябва да се промени както с нормативни изменения, така и с по-строг контрол от органите.

– Най-амбициозното решение, чиято реализация може да гарантирате за 4-годишен мандат?

– Най-амбициозното, за което мога да гарантирам след 4-годишен мандат, е, че гражданите на район “Надежда” ще са получили повече и по-добро качество за данъците, които плащат.

Вижте още

Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK